DNI EUZEBIAŃSKIE 2019

“ Trzeba się na wszystko zgodzić, co Bóg da” – tymi słowami o. Euzebiusza Huchrackiego, wypowiedzianymi przez niego na krótko przed męczeńską śmiercią, w szczególny sposób umacnialismy się podczas tegorocznych Dni Euzebiańskich. Są one organizowane ponieważ świadectwo jego życia i droga męczeństwa nie mogą być zapomniane. Dni te, mają na celu wspólną modlitwę o rychłą beatyfikację Sługi Bożego, pogłebienie wiedzy o naszym kandydacie na ołtarze i rozszerzanie kultu ojca Euzebiusza wśród ludu bożego – co jest warunkiem koniecznym do beatyfikacji. W tym roku, trzecie już Dni Euzebiańskie rozpoczęły się w sobotę 4 maja wieczorną Eucharystią z modlitwą przy pomniku o. Euzebiusza – o jego beatyfikację oraz za pomordowanych w czasie II wojny światowej, a spoczywających na terenie klasztoru na Goruszkach. Następnego dnia, w niedzielę 5 maja na wszystkich mszach św. Słowo Boże o o. Euzebiuszu głosił ks. Rafał Pajszczyk, Wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Archidiecezji Poznańskiej i Postulator procesu beatyfikacyjnego o. Euzebiusza. On także w ramach obchodów wygłosił dwie konferencje pt. “o. Euzebiusz Polak, franciszkanin, męczennik” Podczas mszy św. o godz. 12.00 odczytano list od Ojca Świętego Franciszka, skierowany do opiekunów i uczestnikow Warsztatów Terapii Zajęciowej w Miejskiej Górce, wyrażający radość z faktu, że Warsztaty przyjęły imię ojca Euzebiusza i obrały go sobie za Patrona. Po mszy św. w obecności władz zakonnych i miejskich oraz zgromadzonych wiernych, na przylegającym do klasztoru niewielkim obszarze ze stojacym pośrodku krzyżem, wmurowano kamień węgielny pod budowę mającego powstać skweru o nazwie “ Plac o. Euzebiusza Huchrackiego” Z całą pewnością istnienie takiego placu w gminie będzie trwałym i wyraźnym znakiem żywego kultu osoby Sługi Bożego i świadka wiary, o. Euzebiusza.W ramach obchodów Dni Euzebiańskich, w poniedziałek 6 maja w godzinach przedpołudniowych była możliwość zwiedzania klasztoru i kościoła. W zwiedzaniu klasztoru z przewodnikiem brało udział prawie sto osób. W południe odprawiono mszę św. o rychłą beatyfikację Sługi Bożego, w ktorej brała udział pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich region Rybnickiego I katowickiego w liczbie 93 osób z opiekunami o. Ernestem Ogarem i o. Maksymilianem Brylowskim. Wieczorna msza św. zakonczyła obchody Dni Euzebiańskich . Dodatkowo w ramach tych wydarzeń były też na boisku przyklasztornym, poczęstunki klasztornym bigosem i żurkiem, kawą i ciastem. Były tez dwa pikniki z grillem. Obsługą gości zajęło się Stowarzyszenie “ Żyjmy z humorem” z Miejskiej Górki. W niedzielę na poczęstunku, po uroczystościach wmurowania kamienia węgielnego pod Plac o. Euzebiusza, rozstrzygnieto ogłoszony wcześniej konkurs plastyczny pt. “o. Euzebiusz Polak, franciszkanin, męczennik” dla dzieci i młodziezy w trzech kategoriach wiekowych. Wpłynelo 50 prac. Nagrodzeni zostali wszyscy uczestnicy. Bogu niech będą dzięki za Dni Euzebiańskie! Ich celem jest szerzenie kultu, pamięci i wzmacnianie świadomości w młodych ludziach kim był o. Euzebiusz i jakie wartości niesie ze sobą jego osoba. Wydaje się że ten cel powoli, ale skutecznie jest i będzie z czasem osiągany. Potwierdzeniem tego moze być poniższy wiersz 15 letniego autora pt.
“ Życie za wiarę”:

On męczeńską zginął śmiercią,
za Ojczyznę nasza wielką.
On za wiarę oddał życie,
bo kochał Boga w sercu, skrycie.
Chociaż habit nosił On,
a krzyż święty to była jego broń.
Żył skromnie i z Bogiem,
ludziom na wieczną posługę.
Ojciec Euzebiusz był jak nasz brat,
o którym usłyszał cały świat.
Dziś na ołtarze Go wynosimy,
o błogosławieństwo Jego prosimy,
Panie Boże wspomóż nas,
niech ten Święty przykład nam da.
O jego beatyfikację się modlimy,
o to Cię Boże bardzo prosimy.
Niech sługa Boży o. Euzebiusz Huchracki,
zostanie Świętym teraz i na zawsze.

Antoni Czwojda (15 l.)